چگونه یک رزومه مناسب بنویسیم؟

رزومه یا CV از بخش‌های مهم یک تقاضانامه تحصیلی‌ و شغلی می‌باشد که بیانگر گذشته علمی‌ و سابقه کاری شخص متقاضی است. هدف اصلی‌ یک رزومه آن است که در دو یا سه صفحه بتواند یک تصویر مشخصی‌ از شخص متقاضی در ذهن بررسی‌ کننده ایجاد کند. بنابراین می‌بایستی مختصر و همچنین تاثیرگذار باشد. اصولاً رزومه از یک اصولی پیروی می‌کند و یا به عبارتی بهتر دارای یک چهارچوب مشخص است که در ذیل به بخش‌هایی از آن اشاره می‌‌شود:

۱) بخش مشخصات فردی (Personal info): قاعدتا در این بخش نام و نام خانواد‌گی و همچنین آدرس و ایمیل را می‌نویسیم، در رزومه‌های مربوط به اروپا، حتی می‌توان ملیت و تاریخ تولد را هم نوشت ولی‌ در رزومه‌های مربوط به آمریکای شمالی این کار خیلی‌ مرسوم نیست. قاعدتا از ذکر وضعیت تاهل خودداری می‌‌شود.

۲) وضعیت تحصیلی‌ (Education): در این بخش به صورت جدید‌ترین به قدیمی‌ترین دانشگاه‌های محل تحصیل و سال‌های ورود و فارغ التحصیلی را می‌‌نویسیم، در ضمن از یادداشت دبیرستان قاعدتا خودداری می‌شود و آخرین مدرک را لیسانس در نظر می‌‌گیریم. در ضمن به همراه سال معمولاً ماه مربوطه را نیز می‌نویسیم ولی‌ روز اصلا معمول نیست. به عنوان نمونه:

Ph.D., History 2006-2010
University of British Columbia, Vancouver, BC, Canada
Dissertation: “Title of the dissertation”
Supervisor: Dr. John White

۳) دستاوردها (Honours and Awards): در این بخش اصولاً مهمترین دستاوردهای منحصراً علمی‌ آورده می‌‌شود، برای ایرانیان رتبه کنکور به طور مرسوم آورده می‌‌شود ولی‌ خیلی‌ در خارج از کشور این ملاک خوبی‌ نیست. المپیاد و یا خوارزمی و یا بورس خاصی‌ اگر دریافت شده‌باشد خیلی‌ نشانگرتر است. به عنوان نمونه:

Ranked 1st among 2010 class graduates in the field of Solid Mechanics in the Mechanical Engineering Department at the University of Calgary, Sept. 2010

۴) مقالات علمی‌ (Publications): در این بخش مقالات (کنفرانس یا ژورنال) و یا پوستر‌های علمی‌ در صورت داشتن آورده می‌‌شود. اگر مقطع کارشناسی برای کارشناسی ارشد مورد نظر است، این بخش خیلی‌ مهم نیست، ولی‌ برای کارشناسی ارشد به دکتری این بخش خیلی‌ مهم هست؛ به عبارت بهتر، داشتن مقالات علمی‌ شانس فرد متقاضی را در کسب پذیرش و کمک‌های مالی بالاتر می‌‌برد. به عنوان نمونه:

 M. Madani, and J. White, 2011, “A Magnetically Controlled Mechanical Drug Delivery Device”, Lab on a Chip, DOI: 10.2129/c1lc2228f

۵) سوابق کاری (Work Experience): در این بخش تجربیات کاری به صورت جدیدترین به قدیمی‌ترین آورده می‌شود، برای هر تجربه ماه شروع تا ماه پایان به همراه محل کار و خلاصه کارهای انجام شده آورده می‌‌شود. به عنوان نمونه:

Teaching Assistant, French University of British Columbia, Sept. 2008–May 2010
Beginning French (FREN 100)–Fall 2008 and Winter 2009
Intermediate French (FREN 200)–Winter 2010

۶) کارهای خارج از برنامه (Hobbies and Interests): در این بخش کارهایی که خارج از برنامه درسی‌ انجام می‌‌شود، آورده می‌‌شود. علی‌رغم تصور ما در بخش شرقی دنیا، به این بخش اهمیت داده می‌‌شود، مثلا به اینکه یک شخص اهل ورزش و موسیقی نیز باشد ارزش قائل می‌‌شوند. به عنوان نمونه:

Varsity soccer athlete with proven team working skills and competitive flair

۷) گروه‌های علمی‌ و حرفه‌ای (Professional Affiliations): عضویت در گروه‌های علمی‌ و حرفه‌ای مربوط به رشته تحصیلی‌تان را در این بخش می‌‌توانید ذکر نمایید. به عنوان نمونه:

  Member of the Association of Professional Engineers, BC, 2009-present

۸) مراجع (References): در این بخش بایستی اسامی افرادی که برای شخص مربوطه توصیه‌نامه علمی‌ (Letter of Recommendation) می‌نویسند، آورده شود. معمولا اسم به همراه آدرس اینترنتی و ایمیل آورده می‌‌شود.

به صورت یک نکته کلی‌، از نوشتن جملات کامل در رزومه خودداری می‌شود و قأعدتاً به صورت جملات خرد نوشته می‌شود.

موارد ذکرشده اصول کلی‌ یک رزومه هستند و برای هر شخص این مورد می‌‌تواند متفاوت باشد.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*