اوسینت (OSINT) چیست؟

در پی سوالات دوستان در مورد چیستی اوسینت، تصمیم گرفته شد توضیحی در مورد آن ارائه گردد.

اوسینت (OSINT) مخفف عبارت Open Source INTeligence یعنی هوشمندسازی بر اساس اطلاعاتی که آزاد بوده و در دسترس همگان می‌باشد. در این حوزه، به طور طبیعی، بحث بر روی اطلاعاتی است که از طریق شبکه‌ی جهانی وب در دسترس هستند. منابعی که به شکل محتواهای تصویری، ویدئویی، متنی و یا به شکل سرویس‌های مختلف و معمولاً بطور رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. OSINT مجموعه‌ای از دانش‌هاست که در مورد شیوه‌ی دسترسی به اطلاعات مختلف مثل ایمیل، شماره تماس، علایق، سلایق، مکان‌ها، زمان‌ها و تحلیل آنها بحث می‌کند. خیلی از این اطلاعات، از طریق جستجوی پیشرفته‌ی گوگل قابل دسترسی است. بسیاری از اطلاعات را گوگل هم ایندکس نمی‌کند؛ این دسته‌ی دوم، اصطلاحاً وب عمیق (deep web یا dark web) نامیده می‌شود و روش‌ها و کانال‌هایی برای دسترسی به این محتواها هم وجود دارد.

با این همه، آنچه که باعث می‌شود یک نفر، یک اوسینت‌کار حرفه‌ای باشد، نه صرفاً بلد بودن این تکنیک‌ها و دانستن منابع اطلاعاتی، بلکه داشتن ابتکار در بهره گیری از این تکنیک‌ها و منابع اطلاعاتی است. به نوعی می‌توان گفت که یک اوسینت‌کارِ حرفه‌ای، بسته به نیاز مسئله‌ای که در پی حل آن است، می‌تواند از بعضی قابلیت‌های وب بهره برده و با ترکیب این قابلیت‌ها به جواب برسد.

برای مثال اگر یک فایل ویدئویی نمایش داده شود و مکان آن فایل خواسته شود، از چه منابع اطلاعاتی و چه ابزارهایی می‌توان استفاده کرد تا مکان را تشخیص داد؟ شاید از گونه‌ی گیاهی یا حیوانی موجود در آن فایل ویدئویی، شاید از ترکیب فضایی مکانی که در ویدئو نمایش داده می‌شود، شاید از روی صداهایی که در کلیپ شنیده می‌شود، شاید از روی علائمی که روی بناهای داخل کلیپ دیده می‌شود و …. . برای ردگیری هر کدام از این نشانه‌ها در وب، لازم است ابزارهایی را شناخت و از آنها بهره برد.

به عنوان مثال دیگر اگر بخواهیم بدانیم که نظر مردم یک کشور نسبت به یک موضوع چیست، از روی چه اطلاعاتی در وب می‌توان نظر آنها را استنتاج کرد؟ آیا از روی روند جستجوی کلمات همراه با این موضوع که در گوگل‌ترند قابل مشاهده است؟ آیا از روی سرویس اتوکامپلیشن گوگل و ساجست‌هایی که در هنگام تایپ آن موضوع به کاربر پیشنهاد می‌کند؟ آیا از روی جستجوی آن موضوع در پربیننده ترین سایت‌های خبری (طبق رنک الکسا) و مشاهده‌ی تعامل کاربران با آن خبر؟ آیا از روی نظرسنجی‌های مرتبط با آن موضوع که توسط موسسات معتبر انجام و منتشر شده؟ و ….

در OSINT فرض بر این است که در یک فرآیند سریع می‌شود اطلاعاتی بسیار ذی‌قیمت را از طریق ترکیب اطلاعات مشهود و رایگان موجود در وب حاصل کرد و یا تحلیل‌های سریعی را با نتایجی بسیار نزدیک به تحلیل‌های میدانی انجام داد. در OSINT آنچه که موضوعیت دارد، انباشتگی اطلاعاتی است که هر کدام تک به تک ممکن است ارزش چندانی نداشته باشند؛ اما با کنار هم گذاشتن آنها در یک پازل ذهنی توانمند، می‌توان به هر اطلاعات و تحلیلی دسترسی داشت.

اوسینت

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*